Points Breakdown

Club Rankings

Regional Rankings

[Updated 10/16/2017] 

Teams denoted with an asterisk are fully qualified to the Parliamentary Debate Tournament of Champions. 

1 Bishop O'Dowd Hester & O'Rafferty 50.5 *
(2) (CK McClatchy) Ben Schwartz. 29.1 *
(2) (Campolindo) Shannon Bonet. 28.7 *
2 St Luke's Kekedjian & Memon 28 *
2 iLEAD Paluck & Horvath 28 *
4 Los Altos S. Cheng & R. Lee 27 *
4 Bentley Pracar & Booth 27 *
6 Los Osos Nam & Naseib 26.5
7 Menlo-Atherton Nori & Bodnick 24.8
7 Valencia C. Li & Pugh 24.8
9 Irvington Ganguli & Sanghvi 23.8
10 Evergreen Mani & Sharma 23.1
(11) (Menlo Park-Hillsborough) Harrison Kepner. 22.9
11 Ridge Huang & Yang 22
(11) (Los Altos) William Zeng. 22
12 CK McClatchy Schwartz & Flores-Jones 21
13 Menlo Park-Hillsborough Descollonges & Ramkumar 19
14 Regis Majsak & Woutas 18
14 Los Altos Vesurai & Pombra 18
14 Cupertino Rassieur & Rajwanshi 18
14 Archbishop Mitty Vamshidhar & Ramakrishnan 18
18 Campolindo Bonet & Yuan 17
18 Irvington Kumar & Mishra 17
18 Washington Jawahar & Rajesh 17
21 Carmel Valley Arul & Luo 16
22 Menlo Park-Hillsborough Kepner & Kenkare 15.7
23 Bishop O'Dowd Jacobsen & Taffe 15.5
24 Evergreen Mohebbi  & Tran 15
25 (Westfield/Watkinson) Mione & Shulman 14
25 Horace Mann R. Mehta & Menon 14
25 Amity Kachru & Anumolu 14
25 North Hollywood D. Bulwa & F. Bulwa 14
25 New Roads Wasson & Windham 14
25 Carlsbad Prakash & Roberts 14
31 Berkeley Burgmann & McCann-Phillips 13
31 Campolindo A. Chimni & Jones 13
31 Berkeley Wolf-Jacobs & Ghosal 13
(31) (Campolindo/Los Altos) Bonet & Zeng 13
31 Campolindo Visht & Deng 13
35 Peninsula High Johnson & Wagreich 12
36 Ashland Webb & Doyle 11
37 Los Altos Wong & Zeng 10
37 Shady Side Becker & Yotov 10
37 Jesuit Kim & Weideman 10
37 Housatonic Valley Mallem & Taylor 10
37 Stuyvesant Karshner & Rose-Berman 10
37 Dalton Gordon & Morse 10
37 Horace Mann Chang & Loewonson 10
37 Jesuit Bonilla & Fu 10
37 Archbishop Mitty Getayalew & Gorgolewski 10
37 Northwood Manivannan & Choi 10
37 Dougherty Valley Khan & Sawhney 10
37 Mission Vista McGraw & Parizeau 10
37 Bishop O'Dowd Gupta & Whitehill 10
37 Stockdale Kuchakulla & Somani 10
37 Archbishop Mitty Sutaria & Patel 10
37 Archbishop Mitty Telebrico & Killedar 10
53 Valley Christian Yousuf & Wong 9
53 Campolindo Gomez-Siu & Stankus 9
53 Leland Schmuelling & Shorkzadeh 9
(53) Melo Park-Hillsborough Kepner & Sharma 9
53 Dougherty Valley Finnessy & Muhammad 9
(53) CK McClatchy Schwartz & Karlson 9
53 Evergreen Bao & Dong 9
53 Evergreen Kotha & Tran 9
53 Irvington Shah & Doriwala 9
53 Campolindo Belinsky & Chimni 9
53 Evergreen Dadbhawala & Arunarthi 9
53 Evergreen Escobar & Lu 9
53 Evergreen Joshi & Mehta 9
53 Berkeley Burgmann & Lybarger-Martel 9
53 Southridge Hollenbeck & Miller 9
53 Crescent Valley Ward & Sriram 9
67 Bishop O'Dowd Jayasuriya & Schulz 8
67 Campolindo Ayalon & K. Wu 8
67 Ashland Aaronson & Larson 8
67 Simsbury Kurian & McDermott 8
67 (Westfield/Watkinson) Cook & Gibson 8
67 La Costa Canyon A. Oliver & Rees 8
67 Cypress Ramnani & Draggoo 8
67 Torrey Pines Hu & Sasagawa 8
67 La Costa Canyon Steigerwald & Powers 8
(76) Ashland Aaronson & Davis 5
76 Cleveland Bowman & Replinger 5
76 Anderson Thio & Behura 5
76 University High School - Irvine Soto-Dessen & M. Wu 5
76 Peninsula High Zhen & Eaton 5
76 Canyon Crest Cheng & Kandula 5
76 Claremont Rumbos-Perez & Walburg 5
76 La Costa Canyon Durfee & Powers 5
83 West Linn N. Oliver & Samberg 4
83 South Albany Fisher & Hull 4
85 Irvington Yoo & Qadeer 3
85 Berkeley Remler & Chaplin 3
85 Dalton Wiese & Intrater 3
85 AITE Christofer & Thomas-Russell 3
85 Ridgefield Chauhan & Cumming 3
85 (Immaculate/Hive) Hunt & Tanzer 3
85 Regis Ceonzo & Flood 3
85 Regis Brett-Butcher & Lee 3
85 Regis Harris & O'Gara 3
94 Ashland Rice & Noonan 2
94 South Eugene Tavakolian & Wang 2
94 Phoenix Farrimond & Caywood 2
94 Lakeridge Marin-Quiros & Augst 2
94 Wilson Friesen & Perrot 2
94 Cleveland Baird & Panetta 2
94 Wilson Calcagno & Moon 2
94 Glencoe Burton & Unteanu 2
94 Cleveland Hawking & Samoulidis 2