Points Breakdown

Club Rankings

Regional Rankings

[Updated 1/9/2018] 

Teams denoted with an asterisk are fully qualified to the Parliamentary Debate Tournament of Champions. 

(1) (Bentley) Devin Pracar. 63 *
1 Bishop O'Dowd Hester & O'Rafferty 59.7 *
1 Bentley Pracar & Booth 59.7 *
(3) (Los Altos) William Zeng. 59.6 *
3 Los Altos Wong & Zeng 58.3 *
4 Los Osos Nam & Naseib 55.7 *
(5) (Campolindo) Krish Visht. 54.6 *
(5) (Los Altos) Ryan Lee. 51.3 *
5 Campolindo Visht & Deng 50 *
6 Los Altos Vesurai & Pombra 45.4 *
(7) (Campolindo) Shannon Bonet. 45.3 *
7 Evergreen Mani & Sharma 43.3 *
(8) (CK McClatchy) Ben Schwartz.  41.7 *
8 Campolindo Gomez-Siu & Stankus 40.5 *
9 Ashland Webb & Doyle 37.9 *
10 Southridge Hollenbeck & Miller 37.5 *
10 Evergreen Mohebbi  & Tran 37.5 *
12 Irvington Ganguli & Sanghvi 36.6 *
13 iLEAD Paluck & Horvath 36.1 *
(14) (Los Altos) Shirley Cheng. 36 *
14 Irvington Kumar & Mishra 34.1 *
(15) (Horace Mann) George Loewenson. 33.4 *
15 Menlo-Atherton Sehgal & Ikonomou 32.9 *
16 Campolindo Bonet & Yuan 32.3 *
17 Evergreen Joshi & Mehta 32.1 *
18 Northwood Manivannan & Choi 32
18 Global Prep Academy C. Li & Pugh 32
20 Menlo-Atherton Nori & Bodnick 31.4 *
21 Carlsbad Prakash & Roberts 31.1 *
(22) (Berkeley) Kai Burgmann. 31 *
22 Stockdale Alphonso & Shah 30.1
#N/A (Berkeley) Talia Wolf-Jacobs. 30.1
23 Regis Majsak & Woutas 28.8 *
24 St Luke's Kekedjian & Memon 28 *
24 Nueva Keller & Poler 28 *
24 Nueva Rossi & N. Sharma 28 *
27 Bishop O'Dowd Jayasuriya & Schulz 27.4 *
28 Peninsula Zhu & Li 27.1 *
28 Claremont As. Ngiam & Junisbai 27.1 *
30 Los Altos S. Cheng & R. Lee 27 *
30 Mission Vista McGraw & Parizeau 27
(32) (Nueva) Ben Cheng. 26.7
32 Ashland Aaronson & Larson 26.3
33 Redlands East Valley Finley & Glover 26
34 (Dalton/Horace Mann) Rapaport & Loewenson 25.6
(35) CK McClatchy Schwartz & Karlson 25.1
35 Cleveland Hawking & Samoulidis 25.1
36 Campolindo A. Chimni & Jones 24.7
36 Redlands Shrivastav & Dasari 24.7
38 Nueva Descollonges & Ramkumar 24.4
(39) (Bentley) Irene Partsuf. 24
39 North Hollywood D. Bulwa & F. Bulwa 23.9
(40) (Menlo Park) Harrison Kepner. 22.9
40 Evergreen Bao & Dong 22.7
41 Bishop O'Dowd Jacobsen & Taffe 22.1
41 Claremont Rumbos-Perez & Walburg 22.1
43 Ridge Huang & Yang 22
(43) (Bellarmine) Luke DiMartino. 22
(44) (Westfield/Watkinson) Benjamin Mione. 21.2
44 CK McClatchy Schwartz & Flores-Jones 21
(44) Los Altos Paranjpe & R. Lee 21
45 Jesuit Kim & Weideman 20
(46) (Los Altos) Zooey Nguyen. 19.9
(47) (Los Altos) Jodie Bhattacharya. 19.9
46 Wilson Calcagno & Moon 19.8
47 Irvington Yoo & Qadeer 19.7
48 Irvington Kulkarni & Lee 19.1
49 Carlsbad Allen & Panah 18.5
49 Carlsbad O'Brien & Johnson 18.5
49 Carlsbad Hashmi & Van 18.5
49 Redlands Talebi & Shammo 18.5
53 Stockdale Kuchakulla & Somani 18.1
53 iLEAD Timor & Alberti 18.1
55 Cupertino Rassieur & Rajwanshi 18
55 Archbishop Mitty Vamshidhar & Ramakrishnan 18
(55) Campolindo Bonet & Visht 18
57 Dalton Gordon & Morse 17.2
(58) (Los Altos) Tamur Asar. 17.1
58 Washington Jawahar & Rajesh 17
58 Campolindo Schultz & Benner 17
60 Campolindo Ayalon & K. Wu 16.2
61 Carmel Valley Arul & Luo 16
61 Horace Mann Kejela & Robbins 16
61 Grants Pass Kanta & Roberts 16
61 Ashland Davis & Kistler 16
65 Menlo Park Kepner & Kenkare 15.7
66 Bentley Partsuf & Hubinger 15
66 Nueva B. Cheng & Voorhis 15
66 Menlo-Atherton Waitz & Macdonald 15
66 Claremont Abarca & Thomas 15
66 Irvington Gupta & Kavalakatt 15
66 Leland Schmuelling & Wang 15
72 Westfield/Watkinson Mione & M. Shulman 14
72 Horace Mann R. Mehta & Menon 14
72 Amity Kachru & Anumolu 14
72 New Roads Wasson & Windham 14
72 Nueva Chu & Sharma 14
77 Berkeley Burgmann & McCann-Phillips 13
77 Berkeley Wolf-Jacobs & Ghosal 13
(77) (Campolindo/Los Altos) Bonet & Zeng 13
77 Evergreen Keechempallil & Gavrilchenko 13
77 Nueva B. Cheng & Shahar 13
77 Lake Oswego Graville & A. Li 13
77 Notre Dame/Bellarmine Pineda & DiMartino 13
77 Claremont Dorantes & Peres da Silva 13
84 Peninsula High Johnson & Wagreich 12
84 Regis Drury & Adamo 12
86 Lakeridge Marin-Quiros & Augst 11.8
87 Los Altos Nguyen & Bhattacharya 11.7
88 Berkeley Freeling & Remler 11
88 Leland Luh & Nguyen 11
88 Menlo-Atherton Oesterling & Chang 11
88 Valley Christian Lao & Zhang 11
88 Bentley Rubsamen & Brogan 11
(88) Berkeley/Bentley Burgmann & Pracar 11
88 Irvington Patel & Khan 11
88 Bentley Forman & Lisy 11
88 Homestead Lucas & Forbes 11
88 Menlo-Atherton Ives & Hammel 11
88 Sierra Canyon Chaturvedi & Bhasin 11
98 South Eugene Tavakolian & Wang 10.8
99 Shady Side Becker & Yotov 10
99 Housatonic Valley Mallem & Taylor 10
99 Stuyvesant Karshner & Rose-Berman 10
99 Horace Mann Chang & Loewenson 10
99 Jesuit Bonilla & Fu 10
99 Archbishop Mitty Getayalew & Gorgolewski 10
99 Dougherty Valley Khan & Sawhney 10
99 Bishop O'Dowd Gupta & Whitehill 10
99 Archbishop Mitty Sutaria & Patel 10
99 Archbishop Mitty Telebrico & Killedar 10
99 South Eugene Vasconcellos & Zawierucha 10
99 Summit Adair & Grayson 10
99 Summit Tobiason & Rupar 10
99 Marshfield Moen & Leahy-Crooks 10
99 South Torrance Shibata & Tirumala 10
99 Lowell Wyszynski & Lyons 10
115 Los Altos Asar & E. Si 9
(115) Berkeley Wolf-Jacobs & Nagarajan 9
(115) Los Altos R. Lee & Asar 9
115 Lodi McCaully & Elloitt 9
115 Davis Clegg & Keller 9
115 Jesuit Conover & Albiani 9
115 Valley Christian Yousuf & Wong 9
115 Leland Schmuelling & Shorkzadeh 9
(115) Silicon Valley Debating Union Kepner & Sharma 9
115 Dougherty Valley Finnessy & Muhammad 9
115 Evergreen Kotha & Tran 9
115 Irvington Shah & Doriwala 9
115 Campolindo Belinsky & Chimni 9
115 Evergreen Dadbhawala & Arunarthi 9
115 Evergreen Escobar & Lu 9
(115) Berkeley Burgmann & Lybarger-Martel 9
115 Crescent Valley Ward & Sriram 9
115 Lake Oswego Lantow & Meinhardt 9
115 Gresham-Barlow Doering & McReynolds 9
115 Dougherty Valley Zhang & Si 9
(115) Berkeley Burgmann & Wolf-Jacobs 9
115 Evergreen Zhang & Guggilla 9
115 Dougherty Valley Shaughnessy & Sun 9
115 Westview Wang & Nair 9
115 Claremont An. Ngiam & Park 9
115 Redlands McGuire & Schindler 9
115 Redlands Baroi & Tavakoli 9
115 Horace Mann Wang & Menon 9
115 Thomas Edison Khan & Scott 9
115 McMinnville Pollak & Gullo 9
115 iLEAD Rogers & Hagen 9
141 Simsbury Kurian & McDermott 8
141 Westfield/Watkinson Cook & Gibson 8
141 La Costa Canyon A. Oliver & Rees 8
141 Cypress Ramnani & Draggoo 8
141 Torrey Pines Hu & Sasagawa 8
141 La Costa Canyon Steigerwald & Powers 8
141 Westfield/Watkinson O. Shulman & Kandarpa 8
141 Wilton Wallace & Subramanian 8
(141) Westfield/Watkinson Henderson & Mione 8
141 Ashland Manray & Richards 8
150 Phoenix Farrimond & Caywood 7.8
151 Menlo-Atherton Goltsev & Gordan 7
151 Desert Oasis Zilberman & DiTrapani 7
151 Peninsula High Johnson & Lee 7
154 North Medford Milligan & Newman 6
(154) Los Altos Cheng & Nguyen 6
154 Mission Vista Shamsian & Smith 6
154 (Los Altos/Bellarmine) DiMartino & Bhattacharya 6
(154) (Bentley/Berkeley) Partsuf & Wolf-Jacobs 6
154 iLEAD Cook & Siegel 6
154 Evergreen Sun & Dadbhawala 6
(159) Ashland Aaronson & Davis 5
159 Cleveland Bowman & Replinger 5
159 Anderson Thio & Behura 5
159 University High School - Irvine Soto-Dessen & M. Wu 5
159 Peninsula High Zhen & Eaton 5
159 Canyon Crest Cheng & Kandula 5
159 La Costa Canyon Durfee & Powers 5
159 Vista Murrieta Stackman & Nair 5
159 Redlands Schindler & Hopwood 5
159 Arcadia Chen & Xu 5
159 Nueva Xu & Hao 5
169 West Linn N. Oliver & Samberg 4
169 South Albany Fisher & Hull 4
169 Hood River Valley Mitchell & Leavitt 4
169 Sprague Ilango & Tolentino 4
169 Westview Ajjarapu & Low 4
169 Wilson Mantel & Snodgrass-Ward 4
169 AITE Bhotge & Kempton 4
169 Horace Mann Ermias & Zelizer 4
169 Stuyvesant Lobel & Kwong 4
169 Debaters Milch & Junquerra 4
169 Friends Seminary Singh & Vebman 4
169 Horace Mann Goldenberg & Ni. Sharma 4
169 Stuyvesant R. Huang & Dorr 4
169 Horace Mann Bacon & Klein 4
169 Cleveland Lindgren-Ruby & Skahill 4
169 Taft Apostle & Morris 4
185 Berkeley Remler & Chaplin 3
185 Dalton Wiese & Intrater 3
185 AITE Christofer & Thomas-Russell 3
185 Ridgefield Chauhan & Cumming 3
185 (Immaculate/Hive) Hunt & Tanzer 3
185 Regis Ceonzo & Flood 3
185 Regis Brett-Butcher & Lee 3
185 Regis Harris & O'Gara 3
185 Davis Hughes & Moretti 3
185 El Dorado White & McRoberts 3
185 Immaculate/Hive Hunt & Tanzer 3
196 Ashland Rice & Noonan 2
196 Wilson Friesen & Perrot 2
196 Cleveland Baird & Panetta 2
196 Glencoe Burton & Unteanu 2
196 Global Prep Academy Bensko & Min 2
196 iLEAD Grodan & Morton 2
196 Valencia Zeng & D'Aguiar 2