Points Breakdown

Club Rankings

[Updated 2/16/2017] 

* Teams denoted with an asterisk are considered fully qualified to the 2017 TOC *

1 (Los Altos/Notre Dame) Dembner & Hackworth 94.2 *
2 Evergreen Zielinski & P. Shukla 65.5 *
3 Los Altos S. Cheng & R. Lee 65.1 *
(4) (Campolindo) Austen Li.   63.8 *
(4) (Bishop O'Dowd) Claudia Hester.   59.4 *
(4) (Ashland) John Ropp.    58.8 *
(4) (Ashland) Karl Moeglein.    58 *
4 Ashland Ropp & Stallman 57.6 *
5 Campolindo A. Li & Qian 55.9 *
(6) (Campolindo) Krish Visht.   51.9 *
(6) (Campolindo) Kevin Deng.   50.6 *
6 Campolindo Visht & Deng 49.8 *
#N/A (Los Altos) Danny Vesurai.   49.8 *
7 Lowell J. Sutton & Moon 48.5 *
8 Bishop O'Dowd Hester & Yau-Weeks 48.1 *
(9) (Regis) Matthew Majsak.    46.4 *
(9) (Campolindo) David Gomez-Siu.    44.7 *
(9) (Claremont) Kavan Nakai.   44.5 *
(9) (Campolindo) Sophie Stankus.    44.3 *
9 (Cupertino) Adiyan Kaul.   42.9 *
(10) (Crescenta Valley) Ray Alonso.   42.5 *
10 Claremont Achy & Nakai 42.1 *
11 Campolindo Gomez-Siu & Stankus 41.7 *
12 Lowell F. Sutton & Hall 41.2 *
13 Regis Majsak & Woutas 41 *
(14) (Notre Dame) Daenerys Pineda.   40.9 *
(14) (Campolindo) Shannon Bonet.   40.9 *
14 Bentley Partsuf & Rubsamen 40.9 *
15 Cupertino Kaul & Vichare 40.5 *
16 Campolindo Bonet & Yuan 40.4 *
(17) (Cupertino) Shankara Srikantan.    40.3 *
17 Ashland Moeglein & Mellon 40.2 *
(18) (Irvington) William Yoo.   39.7 *
(18) (Irvington) Reetam Ganguli.    39.5 *
18 Evergreen Mani & J. Sharma 39.2 *
(19) (CK McClatchy) Benjamin Schwartz.   38.8 *
(19) (Los Altos) William Zeng.   38.6 *
19 Los Altos Wong & Zeng 37.9 *
#N/A (Campolindo) Jordan Li.    37.6 *
#N/A (Irvington) Rishabh Meswani.    36.4 *
20 CK McClatchy Schwartz & Karlsen 36.4 *
21 Los Altos Vesurai & Pombra 36 *
22 Irvington Yoo & Meswani 35.8 *
(23) (Cupertino) Nikhil Agrawal.   35.3 *
23 Nueva Rossi & N. Sharma 35.2 *
24 Evergreen K. Sharma & A. Shukla 35 *
(25) (Oak Hill) Conrad Sproul.    34.9 *
25 Lowell Shin & Miller Shevelev 34.7 *
26 Irvington Ganguli & Sanghvi 33.4 *
(27) (Prospect) Meera Keskar.    33.3 *
27 Oak Hill Sproul & Taylor-Ladd 33 *
28 Cupertino Srikantan & Agrawal 32.9 *
#N/A (Los Altos/Notre Dame) Vesurai & Pineda 32.6 *
#N/A (Cupertino) Leo Rassieur.    32.2
29 Irvington T. Singh & Barma 32.2
30 Carlsbad DeTaboada & Hamner 31.8
31 Crescenta Valley Alonso & Woo 30.5 *
32 Sonoma Academy Kornfein & Saxena 30 *
(33) (Washington) Shiranthi Jawahar.    29.2 *
33 Washington Jawahar & Rajesh 29.2
33 Lowell Yee & Jarmel-Schneider 29.2
35 Summit Ringo & Little 29
(36) (CK McClatchy) Will Flores-Jones.   28.6
36 Evergreen Escobar & Lu 28
37 Valley Christian Alisetty & Ho 27.8
(38) (Ashland / Bishop O'Dowd)  Moeglein & Hester 27.2 *
38 Foothill Tech Goldstein & Moore 26.8
39 Oxford Academy E. Jung & Jung 26.2
(40) (Bishop O'Dowd) Sanah Basrai.    25.6
(40) Campolindo A. Li & J. Li 25 *
40 Oxford Academy Le & Tewodros 25
41 Prospect Dattatri & Thakur 24.9
(42) (Los Altos) Zooey Nguyen.   24.2
42 Bentley Booth & Pracar 23.8
43 Evergreen Joshi & Mehta 23.8
(45) (Leland) James Simmons.    23.5
(45) (Bentley) Devin Pracar.    22.9
44 Prospect Hegde & Jain 22.8
45 Berkeley Burgmann & McCann-Phillips 22.2
46 Notre Dame P. Liu & Pineda 21.9
(47) (Westfield) Benjamin Mione.   21.2
47 Cleveland Turkel & Knight 21
48 Cupertino Rassieur & Rajwanshi 20.2
49 Lynbrook Rathi & Tripathi 20.1
50 Regis Matthews & Zuccalmaglio 20
50 Oxford Academy Bandyopadhyay & Patel 20
52 Redlands Pepper & McGuire 19.2
52 Notre Dame Madireddy & Maly 19.2
54 Claremont Aga & Junisbai 19
55 Bishop O'Dowd Basrai & O'Rafferty 18.4
56 San Dieguito Kesler  & Ward 18.2
57 Leland J. Simmons & T. Simmons 18.1
57 Valley Christian Jayaganesh & Amujala 18.1
59 Cary Fin & Jang 18
59 Menlo-Atherton Confer  & Ikonomou 18
59 Los Gatos Raygani & Friedland 18
62 South Eugene Leve & Sprengelmeyer 17.7
63 Irvington Moturi & Pareek 17.5
64 Ashalnd Preskinis & Kistler 17.2
64 Claremont Ngiam & Brown 17.2
66 Sprague Harrison & Leja 17.1
67 La Canada Morillo & Kalara 17
67 Los Altos J. Shi & Nguyen 17
67 Irvington J. Singh & Acharya 17
(70) Campolindo Boostanpour & J. Li 16.5
70 Miramonte Banisadr & Weiner 16.2
(70) Prospect Dattatri & Jain 16.2
71 La Canada Zhao & Lea 16
71 University High - Irvine Iyer  & Soto-Dessen 16
71 Bellarmine Gaur & Jagannadhan 16
(71) Nueva Poler & Sharma 16
74 Sprague McCall & Martin 15.8
75 Irvington Jain & Qadeer 15.7
76 La Canada Ballinger & Razdan 15.5
(77) (Los Altos) Jodie Bhattacharya.   15.2
77 University High - Fresno Yamada & Mimura 15.2
77 Evergreen Tran & Mohebbi 15.2
79 Canyon Crest Academy Kandula & Cheng 15
(79) Crescenta Valley Alonso & Xiao 15
80 Berkeley Nagarajan & Wolf-Jacobs 14.7
81 Lincoln Tattersfield & LeBlanc 14.5
82 Westfield Mione & Shulman 14
82 St Luke's Kekedjian & Memon 14
82 Wilton Adams & Siripuram 14
82 Dalton Intrator & Wiese 14
82 Clovis North Erysian & Heragu 14
82 La Canada Russell & Stephen 14
82 Canyon Crest Academy Arul & Luo 14
82 Southridge J. Miller & Hopham 14
87 Ridgefield Chauhan & Hadar 13
87 Prospect Keskar & M. Sharma 13
87 CK McClatchy Flores-Jones & Lowden 13
87 Jesuit Schlenker & Fu 13
(87) Irvington Ganguli & Yoo 13
94 La Costa Canyon Satoda & Shook 12
94 Foothill Tech Chang & Kolesnik 12
94 Granada Hills Cunanan & Jafri 12
94 Peninsula J. Lee & L. Liu 12
(94) Ashland Moeglein & Ropp 12
(94) Campolindo Gomez-Siu & Visht 12
94 Nueva Poler & Keller 12
(94) Washington Raveendran & Jawahar 12
94 Claremont Thomas & Nazareth 12
94 Oxford Academy Yi & Le 12
94 Northwood Pyne & Miskell 12
94 University High - Irvine Sathianathan & Thaker 12
94 Dougherty Valley Sawhney & Rangwala 12
94 Archbishop Mitty Gonzalvez & Killedar 12
94 Turlock Gomez & Bartell 12
(94) (Cupertino/Irvington) Srikantan & Huang 12
94 Stockdale Somani & Parmar 12
(94) (CK McClatchy / Prospect) Flores-Jones & Keskar 12
(94) Cupertino Rassieur & Kaul 12
94 Crystal Springs Ding & Al. Jiang 12
94 Archbishop Mitty Sutaria & Patel 12
94 Redlands Finley & Glover 12
110 Campolindo Wu & Ayalon 11.7
111 Irvington J. Singh & Ganguli 11
111 La Canada Lea & Oh 11
111 Claremont Abarca & Kang 11
111 Valencia C. Li & Pugh 11
111 Phoenix Dinelli & Schweikert 11
111 Crescenta Valley Choi & Caver 11
117 Lakeridge Augst & Marin-Quiros 10.5
118 Valley Boland & Wilson 10
118 Regis Morrison & Schoute 10
118 Horace Mann Menon & Mehta 10
118 Wilton Berg & Wallace 10
118 Simsbury Seshadri & Rosenzweig 10
118 Regis Osofsky & Valdes 10
118 Ridgefield Chakraborty & Patterson 10
118 Wilton Cinguina & Muraskin 10
(118) Cupertino Rassieur & Srikantan 10
(118) (Bishop O'Dowd / Prospect) Basrai & Keskar 10
118 Sanger Gonzalez & Rosales 10
(118) Prospect N. Dattatri & V. Dattatri 10
118 Granite Bay Tahir & Chana 10
118 Lincoln Abbruzzese & Nash 10
118 Cleveland Johnson-Congleton & Panetta 10
118 Berkeley Wolf-Jacobs & Ghosal 10
(118) Los Altos Zeng & Hong 10
118 Cleveland Samouilidis & Hawking 10
118 Cleveland T. Cunningham & Lindgren-Ruby 10
127 Lakeridge Lambo & Wang 9
127 Cleveland Johnson-Congleton & Stone 9
127 Bentley Modi & Hemerling 9
127 Sunset Palan & Sharma 9
(127) Leland J. Simmons & Towers 9
127 Bellarmine DiMartino & Gottlieb 9
127 Menlo-Atherton Nada & Cavallaro 9
(127) Bentley Pracar & Stamm-Kirk 9
127 Regis Delaney & O'Gara 9
127 Dalton Effron & Bartlett 9
(127) Regis Castaybert & Majsak 9
127 Campbell Hall Stark & Hirshberg 9
127 Dalton Rapaport & Milberg 9
127 Stuyvesant Irikura & Goldman 9
127 La Salle Catholic Gregory & Kreitzberg 9
127 South Albany Perrizo & Breitmayer 9
127 Irvington Liu & Prusty 9
127 Prospect Hegde & Krishnan 9
127 Monte Vista Sreedhar & Kamarshi 9
(149) Oak Hill Sproul & Henery 8.6
149 Redlands Barton & K. Liu 8
149 Oxford Academy M. Lee & Chen 8
(149) Campolindo Stankus & Koshkin 8
149 Campolindo Jia & Jiang 8
149 Dougherty Valley Pandey & Si 8
(149) (Ashland/Prospect) Moeglein & Keskar 8
149 Los Altos Bhattacharya & Zhou 8
(149) Berkeley Chaplin & Ghosal 8
149 CK McClatchy Schwartz & Flores-Jones 8
149 Washington Chui & Mannur 8
(149) Westfield Mione & Small 8
149 Half Hollow Hills Taj & Im 8
149 Half Hollow Hills Luntz & Goldstein 8
149 Immaculate Pruner & Fraise 8
149 Regis Brett-Butcher & Lee 8
149 Helix Charter Osborn & Alvarez 8
149 Northwood Dasgupta & Pyne 8
(149) Prospect Prudhon & M. Sharma 8
149 Campolindo Chimni & Jones 8
149 University High - Irvine Dhindsa & Wu 8
149 University High - Irvine Chen & Kambhampati 8
149 Redlands East Valley Doolittle & Shiell 8
149 University High - Irvine Ku & Chattopadhyay 8
(149) Los Altos Bhattacharya & Nguyen 8
(149) Cupertino Agrawal & Pereira 8
(149) Campolindo Bonet & Stankus 8
(149) Claremont Aga & Nakai 8
149 Cupertino Gurtu & Kim 8
(149) Campolindo Boozarpour & Deng 8
(149) Prospect Keskar & Krishnan 8
149 Gunn Chung & D'Souza 8
149 Granite Bay Fang & Le 8
149 Irvington Kumar & Mishra 8
149 Stockdale Srinivas & Banerjee 8
149 Sierra Canyon Khanal & Kiser 8
149 Foothill Tech Corbett & Haberbush 8
149 Sierra Canyon Chaturvedi & Petrusson 8
149 Valencia Jayanthi & Gould 8
149 Jesuit D. Kim & Weideman 8
149 Valley Christian H. Wong & Yousuf 8
149 Campolindo Firsov & Ganten 8
179 Southridge Miller & Dayton 7.6
179 Horace Mann J. Chang & Loewenson 7.6
181 Cypress Basak & Shin 7
182 Lake Oswego Pancoast & Dyal 6.8
182 La Salle Catholic Quines & Gregory 6.8
184 Marshfield Leahy & Moen 6
184 Tillamook Wiegardt & Sungling 6
184 Carlsbad Unger & Hashmi 6
184 Carlsbad Yazdan Panah & Allen 6
184 Rancho Bernardo Lee & Applegate 6
184 Evergreen Shettigar & Peri 6
184 Nueva B. Cheng & Voorhis 6
184 Sunset Honerkamp & Karnik 6
192 Lake Oswego Lantow & Adams 5.8
193 Westview Namboothiry & Dikkala 5
193 Lincoln Wade & Panyam 5
193 Wilson Sweek & Moon 5
193 Crescenta Valley Aronovsky & Adamian 5
193 Servite Scavo & Siegel 5
193 Valencia Thio & Behura 5
193 Northwood Choi & Shi 5
193 La Costa Canyon Powers & Rees 5
193 La Costa Canyon Oliver & Stanley 5
193 Northwood Shaik & Wijayawickrama 5
193 Bridges Avakian & Macartney 5
193 iLEAD Schools Alberti & Hagen 5
193 South Albany Nazfiger & Breitmayer 5
193 iLEAD Schools Farwell & Riley-Norman 5
193 iLEAD Schools Tumbokon & Cook 5
193 iLEAD Schools Timor & Boulton 5
193 South Albany H. Davis & Fisher 5
210 Hood River Valley Hegemann  & Greenleaf 4
(210) Irvington Meswani & Moturi 4
210 Bentley Holt & Mitzin 4
210 Cleveland Godleske & Karlsen 4
210 Cleveland Williams & Kertzner 4
210 Thurston Powell & Romig 4
210 Sunset Palan & Han 4
210 Dalton Wiese & Intrater 4
210 Dalton A. Kothari & Rapaport 4
210 Dalton Gordon & Morse 4
210 Horace Mann Long & Owens 4
210 Dalton Rothschild & Roth 4
210 Regis Morrison & Schouten 4
210 Stuyvesant Lam & Han 4
210 Dalton Salem & Roth 4
210 Horace Mann Chang & Menon 4
210 Horace Mann Owens & Kady 4
210 Stuyvesant Gruboy & Gatheral 4
210 Stuyvesant Karshner & Serbanescu 4
210 Cypress Basak & Brown 4
210 Westview Amirtharaj & Mishra 4
210 Wilson E. Moon & Mantel 4
231 El Dorado Schuld & White 3
231 James Logan McDonnell & Flores 3
231 Davis Drew & Moddelmog 3
231 Crescenta Valley Ahn & Bastian 3
231 Maranatha Shishoian & Azar 3
231 Arroyo Quiroz & Martinez 3
(231) Irvington Moza & Yoo 3
(231) Los Altos Zeng & S. Shi 3
231 (Gunn/Los Altos) Su & C. Lee 3
(231) Prospect Keskar & Sharma 3
231 Crystal Springs J. Huang & S. Kim 3
239 Beaverton Welton & Wolfe 2
239 Wilson Sweek & E. Moon 2
239 Cleveland Stone & Blosser 2
239 Lake Oswego Kwartler & Griffiths 2
239 Lake Oswego Meinhardt & Schmitt 2
239 West Linn Sandberg & Oliver 2
239 Sunset Karnik & Chebab 2
239 South Medford Hernandez & Adams 2
239 Neah-Kah-Nie Moreland & Reid 2
(239) Lake Oswego Dyal & Padgett 2
239 Sprague Meek & Thompson 2
239 South Albany Eldredge & Hill 2
239 South Salem Flores & Suh 2
239 Westview Singam & Ramesh 2
239 Southridge Ghorbani & Hollenbeck 2
253 Regis Brown & Murray 0