Points Breakdown

Club Rankings

[Updated 5/26/2017] 

(1) (Los Altos) Spencer Dembner.   109.9
1 (Los Altos/Notre Dame) Dembner & Hackworth 109.6
(2) (Los Altos) Shirley Cheng.    91.5
2 Los Altos S. Cheng & R. Lee 85
(3) (Campolindo) Krish Visht.   78.2
(3) (Campolindo) Kevin Deng.   78.2
3 Campolindo Visht & Deng 78.2
4 Evergreen Zielinski & P. Shukla 71.1
(5) (Campolindo) Austen Li.   69.3
5 Campolindo A. Li & Qian 63.5
(6) (Ashland) Karl Moeglein.    63.4
(6) (Ashland) John Ropp.    62.9
6 Ashland Ropp & Stallman 62.9
(7) (Bishop O'Dowd) Claudia Hester.   62.3
(7) (Los Altos) Danny Vesurai.   61.9
(7) (Campolindo) Shannon Bonet.   59.9
7 Campolindo Bonet & Yuan 59.9
(8) (Sonoma Academy) Caleb Kornfein.    59
(8) (Los Altos) Javin Pombra.    58.5
8 Bishop O'Dowd Hester & Yau-Weeks 54.3
9 Los Altos Vesurai & Pombra 53.7
10 Lowell F. Sutton & Hall 52.9
(11) (Crescenta Valley) Ray Alonso.   52.6
(11) (Bentley) Irene Partsuf.   51.5
(11) (Campolindo) Jordan Li.    51.1
11 Evergreen Mani & J. Sharma 50.4
12 Lowell J. Sutton & Moon 50.1
(13) (Cupertino) Adiyan Kaul.   48.1
(13) (Bentley) Devin Pracar.    48
(13) (Campolindo) Sophie Stankus.    47.5
13 (Nueva) Neeraj Sharma.    47.4
(14) (Notre Dame) Daenerys Pineda.   47.2
(14) (Campolindo) David Gomez-Siu.    46.8
14 Cupertino Kaul & Vichare 46.5
(15) (Regis) Matthew Majsak.    46.4
15 Campolindo Gomez-Siu & Stankus 45.6
(16) (Claremont) Kavan Nakai.   44.7
(16) (Oak Hill) Conrad Sproul.    44.7
16 Evergreen Joshi & Mehta 44.5
17 Nueva Rossi & N. Sharma 44.3
18 Bentley Partsuf & Rubsamen 43.9
(19) (Prospect) Meera Keskar.    43.8
19 Oak Hill Sproul & Taylor-Ladd 43.8
(20) (Irvington) William Yoo.   43.7
(20) (Irvington) Reetam Ganguli.    42.4
20 Irvington Yoo & Meswani 42.4
21 Claremont Achy & Nakai 42.1
(22) (CK McClatchy) Benjamin Schwartz.   41.4
(22) (Cupertino) Shankara Srikantan.    41.1
22 Regis Majsak & Woutas 41
(24) (Crescenta Valley) John Woo.   40.9
23 Bentley Booth & Pracar 40.4
24 Ashland Moeglein & Mellon 40.2
25 Sprague Harrison & Leja 40.1
26 CK McClatchy Schwartz & Karlsen 39.7
27 Irvington Ganguli & Sanghvi 39.7
(28) (Los Altos) William Zeng.   39.6
28 Los Altos Wong & Zeng 39.4
(29) (Irvington) Rishabh Meswani.    38.8
29 Claremont Aga & Junisbai 38.1
(30) Los Altos Dembner & Cheng 38
30 Berkeley Burgmann & McCann-Phillips 36.5
(31) (Cupertino) Nikhil Agrawal.   36.1
31 Evergreen K. Sharma & A. Shukla 35.6
32 Lakeridge Lambo & Wang 35.6
33 Evergreen Escobar & Lu 35.4
34 Cupertino Srikantan & Agrawal 35.3
35 Lowell Shin & Miller Shevelev 34.7
36 Crescenta Valley Alonso & Woo 34.4
(37) (Washington) Shiranthi Jawahar.    33.7
37 Washington Jawahar & Rajesh 33.7
(38) (Cupertino) Leo Rassieur.    33.6
(38) Campolindo Boostanpour & J. Li 33.5
(38) (Los Altos) Jodie Bhattacharya.   33.2
38 Irvington T. Singh & Barma 32.8
(39) (Los Altos/Notre Dame) Vesurai & Pineda 32.6
39 Lincoln Tattersfield & LeBlanc 32.1
40 Sonoma Academy Kornfein & von Raesfeld 32
41 Carlsbad DeTaboada & Hamner 31.8
(42) (CK McClatchy) Will Flores-Jones.   31.6
42 Cleveland Samouilidis & Hawking 31.2
43 Summit Ringo & Little 30.8
(44) (Prospect) Hursh Jain.   30.7
(44) Sonoma Academy Kornfein & Saxena 30
44 Cupertino Rassieur & Rajwanshi 29.8
(45) (Notre Dame) Pearlin Liu.   29.4
(45) (Prospect) Sahil Hegde.   29.3
45 Prospect Hegde & Jain 29.3
45 Evergreen Tran & Mohebbi 29.3
47 Lowell Yee & Jarmel-Schneider 29.2
47 Foothill Tech Goldstein & Moore 29.2
49 Crescenta Valley Choi & Caver 27.9
50 Valley Christian Alisetty & Ho 27.8
51 Cleveland Turkel & Knight 27.3
52 Berkeley Nagarajan & Wolf-Jacobs 27.3
(53) (Ashland / Bishop O'Dowd)  Moeglein & Hester 27.2
(53) (Ashland/Prospect) Moeglein & Keskar 27.2
53 Ashland Moeglein & Doyle 27
53 Marist  Agnew & Jewitt 27
55 Redlands East Valley Poggi & Conchas 26.8
56 South Eugene Leve & Sprengelmeyer 26.3
57 Oxford Academy E. Jung & Jung 26.2
58 Cleveland Johnson-Congleton & Stone 26.1
59 Notre Dame Madireddy & Maly 25.8
(59) Campolindo Bonet & Stankus 25.8
60 San Dieguito Kesler  & Ward 25.7
(61) (Bishop O'Dowd) Sanah Basrai.    25.6
61 iLEAD Schools Paluck & Horvath 25.4
62 Phoenix Dinelli & Schweikert 25.1
(63) Campolindo A. Li & J. Li 25
63 Oxford Academy Le & Tewodros 25
64 Prospect Dattatri & Thakur 24.9
65 Southridge Miller & Dayton 24.8
66 Lakeridge Augst & Marin-Quiros 24.5
(67) (Los Altos) Zooey Nguyen.   24.2
67 Grants Pass Roberts & Medley 24
68 Ashland Preskinis & Kistler 23.8
(69) (Leland) James Simmons.    23.5
69 University High - Fresno Yamada & Mimura 22.9
70 Redlands East Valley Finley & Glover 22.8
(71) Lake Oswego Dyal & Padgett 22.3
71 Century Buen & Khan 22.2
72 LACES Scanlon & Obeda 22
73 Notre Dame P. Liu & Pineda 21.9
73 La Salle Catholic Quines & Gregory 21.9
75 Archbishop Mitty Sutaria & Patel 21.9
76 iLEAD Schools Farwell & Rogers 21.8
77 Valencia C. Li & Pugh 21.5
(78) (Westfield) Benjamin Mione.   21.2
78 Leland Chen & Luh 21
78 Cleveland Schwartz & Lyon 21
80 Lynbrook Rathi & Tripathi 20.1
80 Nueva Poler & Keller 20.1
82 Regis Matthews & Zuccalmaglio 20
82 Oxford Academy Bandyopadhyay & Patel 20
(82) Bentley Partsuf & Pracar 20
84 Sprague Meek & Thompson 19.9
85 Lincoln Abbruzzese & Nash 19.3
86 Redlands East Valley Pepper & McGuire 19.2
87 Lincoln Wade & Panyam 19
(87) Claremont Aga & Nakai 19
87 Foothill Tech Corbett & Haberbush 19
89 Sierra Canyon Kiser & Faustina 18.6
90 Bishop O'Dowd Basrai & O'Rafferty 18.4
90 Crescenta Valley Aronovsky & Adamian 18.4
92 Campolindo Jia & Jiang 18.2
93 Leland J. Simmons & T. Simmons 18.1
93 Valley Christian Jayaganesh & Amujala 18.1
93 Crescenta Valley Pearce-Smith & Ward 18.1
93 Redlands Pepper & Dasari 18.1
93 Davis Harshaw & Huffner-Brodsky 18.1
93 Granite Bay Fang & Tahir 18.1
99 Cary Fin & Jang 18
99 Menlo-Atherton Confer  & Ikonomou 18
99 Los Gatos Raygani & Friedland 18
102 Irvington Moturi & Pareek 17.5
103 Claremont Ngiam & Brown 17.2
103 Sunset Honerkamp & Karnik 17.2
103 Sprague Ilango & Tolentino 17.2
106 La Canada Morillo & Kalara 17
106 Los Altos J. Shi & Nguyen 17
106 Irvington J. Singh & Acharya 17
(106) Los Altos Bhattacharya & Pombra 17
106 Campolindo Firsov & Ayalon 17
106 Leland Wang & Schmuelling 17
106 Evergreen Gavrilchenko & Jogalekar 17
106 (LACES) Ruby Scanlon.   17
106 Crescenta Valley/LACES Alonso & Scanlon 17
114 Irvington Shah & Doriwala 16.6
115 Cleveland Kertzner & Panetta 16.3
116 Miramonte Banisadr & Weiner 16.2
(116) Prospect Dattatri & Jain 16.2
116 CK McClatchy Schwartz & Flores-Jones 16.2
(116) Prospect Prudhon & M. Sharma 16.2
118 La Canada Zhao & Lea 16
118 University High - Irvine Iyer  & Soto-Dessen 16
118 Bellarmine Gaur & Jagannadhan 16
(118) Nueva Poler & N. Sharma 16
121 Sprague McCall & Martin 15.8
122 Irvington Jain & Qadeer 15.7
123 La Canada Ballinger & Razdan 15.5
124 McMinnville Pollak & James 15.4
124 Oak Hill Henery & Myaghov 15.4
124 Oregon Episcopal Jhooty & Chen 15.4
124 Pendleton Engum & Madril 15.4
124 Pendleton Headley & Schmitz 15.4
124 South Eugene Huang & Race 15.4
124 Summit Paulson & Grayson 15.4
124 Summit Ringo & Rupar 15.4
124 Westview Namboothiry & Wang 15.4
124 Bonita Vista Talamantez & Neuner 15.4
124 James Enochs True  & Krotov 15.4
124 Crescenta Valley Woo & Kim 15.4
124 Northwood Abhyanker & Hong 15.4
137 Canyon Crest Academy Kandula & Cheng 15
(137) Crescenta Valley Alonso & Xiao 15
138 Wilson Sweek & Moon 14.5
138 South Albany H. Davis & Fisher 14.5
140 Campolindo Wu & Ayalon 14.4
141 Sierra Canyon Chaturvedi & Petrusson 14.3
142 Westfield Mione & Shulman 14
142 St Luke's Kekedjian & Memon 14
142 Wilton Adams & Siripuram 14
142 Dalton Intrator & Wiese 14
142 Clovis North Erysian & Heragu 14
142 La Canada Russell & Stephen 14
142 Canyon Crest Academy Arul & Luo 14
142 Southridge J. Miller & Hopham 14
142 Ridgefield P. Kim & Cumming 14
148 Sunset Palan & Han 13.6
148 Berkeley Wolf-Jacobs & Ghosal 13.6
150 Ridgefield Chauhan & Hadar 13
150 Prospect Keskar & M. Sharma 13
150 CK McClatchy Flores-Jones & Lowden 13
150 Jesuit Schlenker & Fu 13
(150) Irvington Ganguli & Yoo 13
150 Bentley Stamm-Kirk & S. Kim 13
150 Bentley Holt & Read 13
150 Leland Deshmukr & Kulkarni 13
(150) Notre Dame Mondry & Pineda 13
150 Evergreen Dadbhawala & Arunarthi 13
161 Aloha Wolfe & Vanauker 12.7
161 Centennial Burris & Dumitrash 12.7
161 Neah-Kah-Nie Patel & Lee 12.7
161 Phoenix Caywood & Deluca 12.7
161 Sam Barlow Doering & Bruley 12.7
161 New Roads Windham & Gerolmo 12.7
161 West Torrance Chakraborty & Jung 12.7
161 Citrus Valley Andronescu & Nguyen 12.7
161 University High Wu & Soto-Dessen 12.7
161 Carlsbad Allen & YazdanPanah 12.7
161 Lodi Elliott & McCauley 12.7
161 Carlsbad Li & Hashmi 12.7
161 Carlsbad Whitehead & Prakash 12.7
161 San Marino Kiang & Wang 12.7
161 Jesuit Schlenker & Albiani 12.7
161 Stockdale Lynch & Ford 12.7
161 University High Gong & Bates 12.7
178 La Costa Canyon Satoda & Shook 12
178 Foothill Tech Chang & Kolesnik 12
178 Granada Hills Cunanan & Jafri 12
178 Peninsula J. Lee & L. Liu 12
(178) Ashland Moeglein & Ropp 12
(178) Campolindo Gomez-Siu & Visht 12
(178) Washington Raveendran & Jawahar 12
178 Claremont Thomas & Nazareth 12
178 Oxford Academy Yi & Le 12
178 Northwood Pyne & Miskell 12
178 University High - Irvine Sathianathan & Thaker 12
178 Dougherty Valley Sawhney & Rangwala 12
178 Archbishop Mitty Gonzalvez & Killedar 12
178 Turlock Gomez & Bartell 12
(178) (Cupertino/Irvington) Srikantan & Huang 12
178 Stockdale Somani & Parmar 12
(178) (CK McClatchy / Prospect) Flores-Jones & Keskar 12
(178) Cupertino Rassieur & Kaul 12
178 Crystal Springs Ding & Al. Jiang 12
191 Irvington Kumar & Mishra 11.6
192 iLEAD Schools Timor & Boulton 11.5
193 Irvington J. Singh & Ganguli 11
193 La Canada Lea & Oh 11
193 Claremont Abarca & Kang 11
193 Northwood Herman & Choi 11
197 South Medford Hernandez & Adams 10.8
197 Wilson Sweek & E. Moon 10.8
199 Valley Boland & Wilson 10
199 Regis Morrison & Schoute 10
199 Horace Mann Menon & Mehta 10
199 Wilton Berg & Wallace 10
199 Simsbury Seshadri & Rosenzweig 10
199 Regis Osofsky & Valdes 10
199 Ridgefield Chakraborty & Patterson 10
199 Wilton Cinguina & Muraskin 10
(199) Cupertino Rassieur & Srikantan 10
(199) (Bishop O'Dowd / Prospect) Basrai & Keskar 10
199 Sanger Gonzalez & Rosales 10
(199) Prospect N. Dattatri & V. Dattatri 10
199 Granite Bay Tahir & Chana 10
199 Cleveland Johnson-Congleton & Panetta 10
(199) Los Altos Zeng & Hong 10
199 Cleveland T. Cunningham & Lindgren-Ruby 10
199 PV Peninsula M. Oh & Khoe 10
199 Dalton Gordon & Rapaport 10
199 (Los Altos/Notre Dame) Bhattacharya & P. Liu 10
199 Sandy Anderson & Moore 10
(199) Irvington Khan & Patel 10
209 Bentley Modi & Hemerling 9
209 Sunset Palan & Sharma 9
(209) Leland J. Simmons & Towers 9
209 Bellarmine DiMartino & Gottlieb 9
209 Menlo-Atherton Nada & Cavallaro 9
(209) Bentley Pracar & Stamm-Kirk 9
209 Regis Delaney & O'Gara 9
209 Dalton Effron & Bartlett 9
(209) Regis Castaybert & Majsak 9
209 Campbell Hall Stark & Hirshberg 9
209 Dalton Rapaport & Milberg 9
209 Stuyvesant Irikura & Goldman 9
209 La Salle Catholic Gregory & Kreitzberg 9
209 South Albany Perrizo & Breitmayer 9
209 Irvington Liu & Prusty 9
209 Prospect Hegde & Krishnan 9
209 Monta Vista Sreedhar & Kamarshi 9
209 Ashland Brehmer & Scoggin 9
(209) Los Altos R. Lee & Wong 9
209 San Marin Fehring & Masters 9
(209) (Notre Dame/Cupertino) P. Liu & Rassieur 9
209 Washington Ramakrishnan & Raveendran 9
(209) Los Altos J. Shi & Cai 9
209 Evergreen Bao & Dong 9
209 Leland Sananikone & Hegde 9
209 Washington Patel & Mannur 9
(209) Prospect S. Sharma & Krishnan 9
209 Hamden Johnson  & Agarwal 9
(236) Oak Hill Sproul & Henery 8.6
236 Redlands East Valley Barton & K. Liu 8
236 Oxford Academy M. Lee & Chen 8
(236) Campolindo Stankus & Koshkin 8
236 Dougherty Valley Pandey & Si 8
236 Los Altos Bhattacharya & Zhou 8
(236) Berkeley Chaplin & Ghosal 8
236 Washington Chui & Mannur 8
(236) Westfield Mione & Small 8
236 Half Hollow Hills Taj & Im 8
236 Half Hollow Hills Luntz & Goldstein 8
236 Immaculate Pruner & Fraise 8
236 Regis Brett-Butcher & Lee 8
236 Helix Charter Osborn & Alvarez 8
236 Northwood Dasgupta & Pyne 8
236 Campolindo Chimni & Jones 8
236 University High - Irvine Dhindsa & Wu 8
236 University High - Irvine Chen & Kambhampati 8
236 Redlands East Valley Doolittle & Shiell 8
236 University High - Irvine Ku & Chattopadhyay 8
(236) Los Altos Bhattacharya & Nguyen 8
(236) Cupertino Agrawal & Pereira 8
236 Cupertino Gurtu & Kim 8
(236) Campolindo Boozarpour & Deng 8
(236) Prospect Keskar & Krishnan 8
236 Gunn Chung & D'Souza 8
236 Granite Bay Fang & Le 8
236 Stockdale Srinivas & Banerjee 8
236 Sierra Canyon Khanal & Kiser 8
236 Valencia Jayanthi & Gould 8
236 Jesuit D. Kim & Weideman 8
236 Valley Christian H. Wong & Yousuf 8
(236) Campolindo Firsov & Ganten 8
260 Horace Mann J. Chang & Loewenson 7.6
(260) Irvington Meswani & Moturi 7.6
261 Cypress Basak & Shin 7
261 Lake Oswego Lantow & Adams 7
261 Cleveland Song & Kalyan 7
261 Gabrielino Du & Taing 7
261 Archbishop Mitty Getayalew & Rendon 7
261 Leland Tanaka & Shieh 7
261 Dougherty Valley Maitra & Gupta 7
261 Miramonte Fogarty & Pister 7
261 Montgomery Jicha & Sweeney 7
261 St Joseph Notre Dame Picchi & Owyang 7
261 Windsor Young & Inman 7
261 Sierra Canyon Leeds & Khanal 7
261 New Roads Kessel & Moore 7
261 PV Peninsula J. Lee & L. Liu 7
261 Redlands  McGuire & Razzouk 7
261 Troy Patel & Singh 7
277 Lake Oswego Pancoast & Dyal 6.8
278 Marshfield Leahy & Moen 6
278 Tillamook Wiegardt & Sungling 6
278 Carlsbad Unger & Hashmi 6
278 Carlsbad Yazdan Panah & Allen 6
278 Rancho Bernardo Lee & Applegate 6
278 Evergreen Shettigar & Peri 6
278 Nueva B. Cheng & Voorhis 6
278 Southridge Ghorbani & Hollenbeck 6
278 La Salle Catholic Elkhal & Han 6
278 Ashland Preskenis & Kistler 6
288 Cleveland Godleske & Karlsen 5.8
288 Cleveland Williams & Kertzner 5.8
288 Neah-Kah-Nie Moreland & Reid 5.8
291 Westview Namboothiry & Dikkala 5
291 Servite Scavo & Siegel 5
291 Valencia Thio & Behura 5
291 Northwood Choi & Shi 5
291 La Costa Canyon Powers & Rees 5
291 La Costa Canyon Oliver & Stanley 5
291 Northwood Shaik & Wijayawickrama 5
291 Bridges Avakian & Macartney 5
291 iLEAD Schools Alberti & Hagen 5
291 South Albany Nazfiger & Breitmayer 5
291 iLEAD Schools Farwell & Riley-Norman 5
291 iLEAD Schools Tumbokon & Cook 5
303 Hood River Valley Hegemann  & Greenleaf 4
303 Bentley Holt & Mitzin 4
303 Thurston Powell & Romig 4
303 Dalton Wiese & Intrater 4
(303) Dalton A. Kothari & Rapaport 4
(303) Dalton Gordon & Morse 4
303 Horace Mann Long & Owens 4
303 Dalton Rothschild & Roth 4
303 Regis Morrison & Schouten 4
303 Stuyvesant Lam & Han 4
303 Dalton Salem & Roth 4
303 Horace Mann Chang & Menon 4
303 Horace Mann Owens & Kady 4
303 Stuyvesant Gruboy & Gatheral 4
303 Stuyvesant Karshner & Serbanescu 4
303 Cypress Basak & Brown 4
303 Westview Amirtharaj & Mishra 4
303 Wilson E. Moon & Mantel 4
303 Bandon Kennon & Yu 4
303 Ashland Folkestad & Jacobsen 4
303 Bandon Fodera & Taylor 4
303 Marshfield Bolton & Simon 4
303 Crater James & Lindbloom 4
303 South Medford Holloway & Richards 4
303 Lowell Sh. Scott & Crocker 4
303 Lowell Si. Scott & Ying 4
303 Taft Dhandi & Kogan 4
303 El Camino Real Haq & Keane 4
303 North Hollywood Alam & Henraux 4
(303) Lowell Si. Scott & Hall 4
330 El Dorado Schuld & White 3
330 James Logan McDonnell & Flores 3
330 Davis Drew & Moddelmog 3
330 Crescenta Valley Ahn & Bastian 3
330 Maranatha Shishoian & Azar 3
330 Arroyo Quiroz & Martinez 3
(330) Irvington Moza & Yoo 3
(330) Los Altos Zeng & S. Shi 3
330 (Gunn/Los Altos) Su & C. Lee 3
(330) Prospect Keskar & Sharma 3
330 Crystal Springs J. Huang & S. Kim 3
330 Bend Rowley  & Stone 3
330 Lincoln Sanders & Sanders 3
330 South Eugene Huang & Wehr 3
330 South Eugene Race & Wang 3
330 Bandon Toole-Jackson & Santoro 3
330 Bandon Fodrea & Taylor 3
344 Beaverton Welton & Wolfe 2
344 Cleveland Stone & Blosser 2
344 Lake Oswego Kwartler & Griffiths 2
344 Lake Oswego Meinhardt & Schmitt 2
344 West Linn Sandberg & Oliver 2
344 Sunset Karnik & Chebab 2
344 South Albany Eldredge & Hill 2
344 South Salem Flores & Suh 2
344 Westview Singam & Ramesh 2
344 La Salle Catholic Ngyuen & Kreitzberg 2
344 Tillamook Adams & Edwards 2
344 Sandy Grimmer & Randall 2
344 Lincoln Ma & Sanders 2
344 Lincoln Gibson & Webb 2