Club Rankings

Points Breakdown

Regional Top-Five Rankings

[Updated 06/07/16]

(1) (Los Altos) Spencer Dembner 88.6

1 Los Altos Dembner & S. Herman 87.5

2 Evergreen Abushama & Cochinwala 86.7

3 Sonoma Academy Duncan & Saxena 71.3

(4) (iLEAD North Hollywood) Kate Farwell 68.7

4 iLEAD North Hollywood Farwell & Gasman 68.7

5 Lowell Hall & White 68.3

(6) (Irvington) Aditya Kaushik 60

(6) (Campolindo) Thomas Liao 59.2

6 South Albany Ross & Whittaker 58.4

(7) (Bishop O'Dowd) Shawn Cunningham 56.9

7 Sonoma Academy Greenberg & Kolling 56.8

(8) (Campolindo) Conor Hanvey 55.8

8 Irvington Huang & Kaushik 54.9

(9) (Ashland) John Ropp 53.9

(9) (Bishop O'Dowd) Camille Porter-McAvoy 51.9

(9) (Bentley) Katie Stamm-Kirk 51

9 Bentley Burshteyn & Stamm-Kirk 50.6

10 Ashland Falkner & Ropp 50.1

(11) (Evergreen) Albert Le 49.8

(11) (Windsor) Claire Ernst 49.7

11 (Cupertino/Sequoia) Srikantan & Sharma 49.7

(12) (Notre Dame) Lilly Hackworth 49.5

12 Sonoma Academy Kornfein & von Raesfeld 47.2

13 Evergreen P. Shukla & Zielinski 46.9

(14) (Windsor) Christophe Davis 46.3

(14) (Ashland) Conlan Ellis 45.9

(14) (Ashland) Rob Stallman 45.1

14 Ashland Ellis & Stallman 44.7

15 Ashland  Moeglein & Mellon 44.6

16 Campolindo Au. Li & Gong 42.6

17 Redlands Ricksecker & Pepper 42.5

18 Bishop O'Dowd Porter-McAvoy & Viviani 42.1

(19) (Campolindo) Kevin Deng 41.8

(19) (Evergreen) Jai Nekkileru 40.7

19 St Lukes Kekedjian & Posner 40.3

(20) (PV Peninsula) Sean Furuta 40

20 Campolindo Hanvey & P. Moore 38.9

21 Campolindo Boostanpour & Liao 37.9

22 South Eugene Leve & Sprengelmeyer 37.6

(23) (Oak Hill) Conrad Sproul 37.3

23 Lynbrook Rathi & Tripathi 37.2

24 Evergreen Mani & J. Sharma 36.7

25 Saratoga Thumaty & Li 36.1

26 Campolindo Visht & Deng 35.2

(27) (Bishop O'Dowd) Claudia Hester 34.9

(27) (Bishop O'Dowd) Sophia Yau-Weeks 34.5

27 Carlsbad DeTaboada & Hamner 34.2

28 Alhambra Chan & Thomas 34.1

29 Windsor Davis & Ernst 33.9

30 Lowell Wilcox & F. Sutton 33.5

#N/A Windsor Davis & Escarcega 32.8

31 Sam Barlow Boelow & Cantrell 32.8

(32) (Evergreen) Violet Sinnarkar 32.4

32 Jesuit Ryan & Saadeh 32.4

33 Westfield Bruggerman & Koh 32.2

34 Lake Oswego Padgett & Dyal 32.2

(35) (AITE) Stephanie Walsh 31.5

35 Northwood Lee & Rau 30.7

36 Stockdale Chafee & Stolz 30.6

#N/A (Oxford Academy) Ahsan Usman 30.6

37 Lake Oswego Kwartler & Griffiths 30.3

38 Bentley Rubsamen & Partsuf 30.2

39 Archbishop Mitty Caraccio & Thangam 30

40 Claremont Achy & Nakai 29.9

41 Oak Hill Sproul & Eddins 29.5

(42) (Bentley) Lucy Holt 29

42 iLEAD North Hollywood Culhane & Rogers 29

(42) (Ashland) Carson Barry 29

43 PV Peninsula Davidson & Furuta 28.9

44 Southridge A. Jones & N. Jones 28.6

45 Lowell Hoffman & Jarmel-Schneider 28.3

45 Bentley Booth & Pracar 28.3

(45) Windsor Ernst & Skarr 28.3

47 Cleveland Menegaz & Turkel 28.2

48 Evergreen Le & Nekkileru 28

48 Bishop O'Dowd Cunningham & Hester 28

48 Regis Lee & Sullivan 28

(51) Bishop O'Dowd Cunningham & Yau-Weeks 27.9

51 San Dieguito K. Benowitz & M. Benowitz 27.8

52 Oxford Academy Hwangbo & Usmani 27.3

53 Lowell Moon & J. Sutton 26.3

(54) Campolindo Liao & Hanvey 26

54 Cleveland Skahill & Knight 26

55 Notre Dame Hackworth & Pineda 25.4

55 AITE Balla & Fleischer 25.4

57 Dougherty Valley Sayani & Ziaee 25

58 Bentley Holt & Mitzin 24.8

59 Summit Flynn & Allen 24.6

60 Ridgefield Barth & Chauhan 24

61 Leland Han & Luo 23.9

62 Los Altos Wong & Zeng 23.4

63 Irvington Meswani & Yoo 23

64 Servite Crosson & Siegel 22.8

(65) Bishop O'Dowd Cunningham & Porter-McAvoy 22

(65) Evergreen Le & Sharma 22

65 Regis Matthews & Zuccamaglio 22

66 AITE Berger & Walsh 21.8

67 Cleveland Galaski-Standow & Stump 21.6

68 Windsor Young & Inman 21.4

69 Crescenta Valley Matthews & Alonso 21.2

69 Citrus Valley Andronescu & Gutierrez 21.2

71 Claremont Becker & Jung 21.1

72 San Dieguito Ward & Kesler 21

72 Sprague Harrison & Ward 21

72 Bandon Underdown & McKay 21

72 Sandy Blanshine & Ramstad 21

76 Bishop O'Dowd Ho & E. Jung 20.9

77 Cupertino Kaul & Vichare 20.8

77 Pomperaug Beilinson & Dorsey 20.8

79 Lincoln Abbruzzese & Nash 20.5

80 Westfield Henderson & Small 20.3

(81) Los Altos Dembner & Hackworth 20

(81) (Notre Dame/Evergreen) Hackworth & Nekkileru 20

81 La Canada Nagel & Owen 20

81 Westfield Shulman & Mione 20

83 Nueva Sharma & Rossi 19

84 Los Osos Lui & Nam 18.5

85 Taft Bases & Goldstein 18.3

(86) Bishop O'Dowd Porter-McAvoy & Hester 18.1

(86) Irvington Kaushik & Meswani 18.1

86 Cleveland Knight & Samoulidis 18.1

86 Hood River Miller & Greenleaf 18.1

86 Lake Oswego Schmitt & Meinhardt 18.1

86 Lincoln Tattersfield & Phipps 18.1

86 La Salle Prep Kreitzberg & Larson 18.1

86 AITE Aronstein & Czelada 18.1

86 Amity Wasserman & DeDomenico 18.1

86 E.O. Smith Tamburri & Watson 18.1

(94) (Campolindo/Irvington) Liao & Kaushik 18

94 Irvington Acharya & Singh 18

(94) Evergreen Vivrekar & Sinnarkar 18

(94) Sam Barlow Boelow & Schubert 18

94 Syosset Beck & Skidan 18

(94) AITE Silverstein & Walsh 18

96 Windsor Rosenthal & Dondero 17.6

97 Washington Sheth & Veeraragavan 17.3

98 Belmont Macpherson & Humphreys 17.2

98 Campolindo Bonet & Yuan 17.2

(98) (Campolindo) Ming Qian 17.2

98 CK McClatchy Schwartz & Karlson 17.2

101 Claremont Reddy & Davis 17

(101) Ashland Barry & Ropp 17

102 Lowell Chin & Rosenfeld 16.6

103 San Marin Cao & Gunn 16.3

103 James Enochs Nance & Tullis 16.3

103 Sierra Canyon Rudolph & Schmerling 16.3

106 McMinnville Pollak & Gullo 16.2

(107) Evergreen Sinnarkar & Le 16

107 Cypress Robles & Pham 16

(107) PV Peninsula Furuta & Gardner 16

108 James Logan Barnes & Gille 15.4

108 James Enochs J. Cervantes & Cogdill 15.4

108 Turlock Bartell & Gomez 15.4

108 Davis Gieschen & Pilon 15.4

108 Bear Creek Castro-Chavez & Barber 15.4

(108) La Canada Lea & Nagel 15.4

108 PV Peninsula Jalan & Kong 15.4

(108) Cleveland Karsten & Skahill 15.4

108 Grants Pass Roberts & Hott 15.4

108 Hood River Thomas & Acosta 15.4

108 Tillamook Wilson & Adams 15.4

108 McMinnville Landis & Arrazola 15.4

108 South Albany Walker & Efraimson 15.4

108 South Eugene Fisher & Schmitze 15.4

108 Summit Little & Ringo 15.4

108 Westview Sun & Kurse 15.4

108 Marist Catholic Lynch & Childers 15.4

108 Amity Rippel & Nadelmann 15.4

108 Darien Benz & Berrigan 15.4

108 Daniel Hand Thorpe & Xu 15.4

108 Daniel Hand Xia & Fahey 15.4

108 E.O. Smith Costa & O'Brien 15.4

108 Glastonbury Hurley & Kale 15.4

108 GHS Debate Tatore & Maloney 15.4

108 Immaculate Goldberg & McCoy 15.4

108 Joel Barlow Colangelo & Hayman 15.4

108 Joel Barlow Klein Wassink & Rief 15.4

108 Joel Barlow Krupnikoff & Zuckerman 15.4

108 Joel Barlow E. Thomas & Schur 15.4

108 Ridgefield Blood & Baughman 15.4

108 Ridgefield Chakraborty & Hadar 15.4

108 Shepaug Valley Getzel & Jordan 15.4

108 St Lukes Memon & Levy 15.4

108 Westhill McDonald & Feinburg 15.4

140 Dougherty Valley Sawhney & Liang 15

141 Archbishop Mitty Flynn-Do & Pyle 14.6

142 Magnet Yun & Lee 14.5

143 Crescenta Valley Gould & Gould 14.3

(144) Bishop O'Dowd Cunningham & M. Moore 14

144 Prospect Chacko & Khan 14

(144) Bishop O'Dowd Yau-Weeks & E. Jung 14

144 El Dorado Broberg & Cohen 14

144 Bonita Yami & Nolte 14

144 Oxford Academy Bandyopadhyay & Jung 14

144 Lincoln Sanders & Tattersfield 14

144 Westview Mysore & Nagappan 14

144 Regis Kennedy & Jones 14

144 St Lukes Levy & Memom 14

152 San Marino Xu & Kiang 13.8

(153) (Chaminade) Jeremy Marsh 13.3

153 Carlsbad Kay & Unger 13

153 Rancho Bernardo Crimmel & Fitzgerald 13

(153) Oak Hill Sproul & Taylor-Ladd 13

153 Southridge B. Li & E. Liu 13

156 Leland Tang & Tang 12.7

156 Woodcreek McCann & Merchant 12.7

156 La Canada Morillo & Kalara 12.7

156 Windward Blauner & Malaret 12.7

156 Northwood Shaik & Wijayawickrama 12.7

156 Palisades Charter Alcus & Saio 12.7

156 University Chen & Kambhampati 12.7

156 The Bishop's School Davis & Wang 12.7

156 Canyon Crest Academy Tang & Na 12.7

156 The Bishop's School Schwimmer & Qu 12.7

156 Oregon Episcopal Caslino & Solomon 12.7

156 Oregon Episcopal Jhooty & Chang 12.7

156 Gresham Ramirez & Bocharova 12.7

156 Bandon D. Underdown & Taylor 12.7

156 North Valley Kalevicoglu & Bolduc 12.7

156 Phoenix Teague & Knowles 12.7

156 South Albany Perrizo & Nord 12.7

156 Westview Namboothiry & Dikkala 12.7

156 Masuk Gupta & Caplash 12.7

156 Springfield Boyce & Weida 12.7

156 Sherwood Lindgren & Croston 12.7

156 Daniel Hand Reynolds & Pavlovic 12.7

156 Joel Barlow Tittle & Edupuganti 12.7

156 Glastonbury Bhunia & Wing 12.7

156 King Low Heywood Richter & Jove 12.7

156 Hartford Moir & McGowan 12.7

156 Hartford Noel-Sullivan & Mahon 12.7

156 Immaculate Hunt & Pruner 12.7

156 Seymour Gjata & Walkinshaw 12.7

156 Simsbury Rosenzweig & Seshadri 12.7

156 Tolland Gherri & Holyst 12.7

156 Warde Choudhury & O'Brien 12.7

156 Westhill Colon & O'Grady 12.7

156 Westhill Hoskinson & Greenbaum 12.7

156 Wilton Berg & Wallace 12.7

156 Stamford Doricko & St Rose 12.7

156 (Westfield/Watkinson) Brugerman & Kob 12.7

193 Sonoma Academy Haas & Marian 12.4

(193) Jesuit Schlenker & Kim 12.4

(194) Windsor Skarr & Escarcega 12

194 Berkeley Curl & Feinburg 12

194 James Enochs Haverdink & Kahlon 12

194 James Enochs Jabola & Word 12

(194) iLEAD North Hollywood Farwell & Culhane 12

194 La Costa Canyon Leigh & Durfee 12

(194) Ashland Ellis & J. Ross 12

194 Vista Murrieta Abdullah & Asprec 12

(194) (St. Luke's / AITE) Memom & Berger 12

199 (Berkeley) Talia Wolf-Jacobs 11.6

199 Washington Chang & Tripathy 11

199 St Vincent de Paul Ad. Martin & Hunter 11

199 Evergreen A. Shukla & G. Sharma 11

199 Archbishop Mitty Govindaraju & Shaik 11

(199) Bishop O'Dowd Hester & Yau-Weeks 11

199 San Marino Ahmed & Kahn 11

199 Carlsbad Allen & Hashmi 11

199 San Dieguito Veitas & Gonzales 11

(199) Ashland Brown & Ropp 11

199 New Haven Hansen-Quartey & Joseph 11

207 Monta Vista Hsu & Zheng 10

(207) Campolindo Qian & Deng 10

207 Windsor McDowell & Shimizu 10

207 Gunn Wang & Sullivan 10

207 James Logan Partida & Vatturi 10

207 Cupertino Pereira & Agrawal 10

207 Clash Lutz & Landgraf 10

207 Menlo-Atherton Chaiken & Kranen 10

207 Menlo-Atherton Oro & Weiner 10

207 Menlo-Atherton Zucker & Mauvais 10

207 Leland Simmons & Simmons 10

207 Sonoma Academy Goody & Hassan 10

207 Bishop O'Dowd Choy & Basrai 10

(207) Cupertino Agrawal & Kaul 10

207 Evergreen Shukla & Gautam 10

207 Evergreen Escobar & Lu 10

207 San Marin Colenbrander & Katewa 10

207 Saratoga Mohan & Meduri 10

207 Lodi Baumbach & Wright 10

207 Jesuit Liberty & Warne 10

207 Clovis North Kosaian & Lagera 10

207 CEHS Frazler & Reyes 10

207 Jesuit Anderson & Schlenker 10

207 Jesuit Graeff & Tse 10

207 Woodcreek Solano & Strohmeyer 10

207 CK McClatchy Flores-Jones & Lowden 10

207 El Camino Real Haq & Salazar 10

207 San Marino Larriva-Latt & Slimp 10

207 University Adenji & Clark 10

207 University Bodine & Stefenacci 10

207 Claremont Holzinger & Geurts 10

207 Crescenta Valley Choi & Lee 10

(207) Oxford Academy Usmani & Patel 10

207 Cleveland Nissen & Schiffer 10

(207) Ridgefield Barth & Patterson 10
207 West Point Grey Dennis Sharma & Kwon 10
207 West Point Grey Lyall & Millar 10
207 E.O. Smith Abbott & Horowitz 10
207 Hamden A. Agarwal & K. Johnson 10
207 Hamden Barnes & Agrawal 10
207 Joel Barlow Speck & Tonken 10
207 Trumbull Marchenko & Sureshbabu 10
245 Mission Vista Merli & Matsalla 9
245 Carlsbad Patel & Tempesta 9
245 Torrey Pines Ramadurgam & Li 9
245 Cleveland T. Cunningham & Wyman 9
(245) Ashland Stallman & Ropp 9
245 Phoenix Dinelli & Schweikert 9
(250) South Eugene Schmittle & Fisher 8.6
(250) Bentley Furer & Holt 8
250 Irvington Moza & Pareek 8
250 San Marin Cervantes & LaCarrubba 8
(250) Bentley Holt & Partsuf 8
250 Campolindo Chimni & Jones 8
(250) Campolindo Gomez-Siu & Qian 8
250 Berkeley Wolf-Jacobs & Glasser 8
250 Washington Jawahar & Rajesh 8
250 Los Altos Pombra & Vesurai 8
250 La Canada Lea & Yi 8
250 Northwood Raj & Krishan 8
250 San Marino Kalidhindi & Liu 8
250 Gabrielino Du & Chung 8
250 Canyon Crest Academy Kendula & Cheng 8
250 La Costa Canyon Armas & Guenther 8
250 Oxford Academy Patel & Tewodros 8
(250) Carlsbad Yazdan Panah & Unger 8
250 Ashland Holtzman & Preskenis 8
(250) Ashland South & Barry 8
250 Cleveland Biberic & Starr 8
250 Sprague McCall & Ar. Martin 8
(250) Ashland Barry & Brown 8
250 Choate Squillaro & Moeckel 8
267 Archbishop Mitty Pham & Tawade 7
267 Irvington Ghosh & Datta 7
(267) Bishop O'Dowd Jayasuriya & Cunningham 7
267 Lodi Elliott & McCauley 7
267 Antelope Yanos & Anderson 7
267 iLEAD North Hollywood Yu & Riley-Norman 7
267 Chaminade Marsh & Rider 7
(267) Chaminade Johnson & Marsh 7
267 El Modena Ghafari & Helflich 7
267 Flintridge Prep Ashworth & Jaffrey 7
267 La Canada Zhao & Zhang 7
267 iLEAD North Hollywood Molinary-Kopelman & Rabich 7
267 Valencia Smith & Jones 7
267 Citrus Valley Nguyen & Samaan 7
267 Cleveland Applegate & Saracino 7
(267) Lincoln J. Sanders & H. Sanders 7
267 Tillamook Wiegardt & Pampush 7
267 New Haven Patel & Patel 7
282 St. Joseph Notre Dame Picchi & Owyang 6
282 Cupertino Zackriah & Patel 6
282 Cupertino Singhal & Ayalur 6
282 Gunn Park & Dong 6
(282) Bentley Brogan & Modi 6
282 Mira Loma Johnson & Singh 6
(282) James Enochs Kahlon & Word 6
282 Granite Bay A. Bobbala & S. Bobbala 6
(282) La Costa Canyon Guenther & Kaiser 6
282 Summit Schachter & Guo 6
282 Westview Nair & Sudhakar 6
(282) AITE Aronstein & Walsh 6
282 HHH Udell & Ahmed 6
282 Regis Li & Haddad 6
292 Miramonte Fishlow & Fishlow 5
292 Miramonte Kapoor & Berger 5
292 Miramonte Casendino & Honaryar 5
292 Windsor Hatcher & Butler 5
292 Gabrielino Dang & Tran 5
292 Alhambra Castro & S. Huang 5
292 Carlsbad Hansen & Sullivan 5
292 Servite Jones & Madrigal 5
292 South Eugene Namyet & Anderson 5
301 Menlo-Atherton Sehgal & Ikonomou 4
(301) Bentley Stamm-Kirk & Modi 4
(301) Bentley Brogan & Partsuf 4
301 Irvington Ganguli & Sanghvi 4
301 Lowell Lustig & Shin 4
(301) Berkeley Wolf-Jacobs & Nagarajan 4
301 San Marin Mubarack & Troup 4
301 Bear Creek Arce & Crawford 4
301 Delta Charter Ribeiro & Glass 4
301 Cleveland Godleske & Karlsen 4
301 Century J. Roman & W. Roman 4
309 Bend Garcia & M. Herman 3
310 La Canada Oh & Oh 2
310 Northwood Krishan & Choi 2